Zapraszamy na wydziałowe seminarium naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 7 kwietnia o godzinie 10:00 w sali 107, budynek D. Referat pt. "Dystopia a granice myślenia socjologicznego" wygłosi prof. Michał Kaczmarczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.
Analizując tematykę powieści futurystycznych z ostatnich dekad, można odnieść wrażenie, że wyobraźnia dystopijna zapanowała nad myśleniem o społeczeństwie. Będę starał się uzasadnić pogląd, że popularność dystopii jest związana z tendencją nowoczesnego społeczeństwa do autoopisu, któremu socjologia z różnych względów nie jest w stanie sprostać. Wstrzemięźliwość socjologii nie wynika z faktu, że socjologowie niewłaściwie uprawiają naukę, a raczej właśnie z tego, że socjologia jest nauką. Ukażę na współczesnych i klasycznych przykładach literackich, jak opisy dystopijne uzupełniają i przekraczają granice tradycyjnej refleksji socjologicznej.
Dr hab. Michał Kaczmarczyk jest profesorem socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w socjologii prawa oraz historii myśli społecznej. Autor między innymi książek Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej, Nieposłuszeństwo obywatelskie a pojęcie prawa oraz Wstęp do socjologicznej teorii własności. Tłumacz prac Talcotta Parsonsa i Niklasa Luhmanna. Publikował m.in. w European Journal of Sociology, Historical Social Research, Journal for the Theory of Social Behaviour i Studia Socjologiczne. Jego aktualne badania koncentrują się na roli wyobraźni dystopijnej w analizie przemian współczesnych społeczeństw. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i European Sociological Association.