Z radością informujemy, że rozpoczęła się realizację międzynarodowego projektu badawczego „Share4Equity: Rozwijanie sprawiedliwej i zrównoważonej mobilności z udziałem pojazdów współdzielonych”, finansowanego w ramach programu Driving Urban Transitions 2023. Projekt potrwa do 2027 roku. Pracami polskiego zespołu kieruje dr Filip Schmidt. Budżet projektu to 892 929 złotych.
Projekt bada, jak różne formy współdzielonej mobilności – jak np. car-sharing, rowery miejskie, hulajnogi elektryczne – mogą realnie przyczynić się do rozwoju sprawiedliwego i ekologicznego transportu w europejskich aglomeracjach, zwłaszcza na ich peryferiach.
Wspólnie z uczelniami, ośrodkami miejskimi i firmami z Niemiec, Szwecji, Włoch, Kanady i Polski:
- badamy dostępność i sposoby korzystania ze współdzielonej mobilności oraz to, jak jest doświadczana przez osoby używające i nieużywające takiej formy przemieszczania się; identyfikujemy różne sposoby myślenia o tym, kiedy nasza codzienna mobilność jest fair, a kiedy nie,
- analizujemy, jak europejskie miasta i otaczające je obszary różnią się, jeśli chodzi o traktowanie współdzielonych pojazdów w swoich politykach transportowych oraz kto faktycznie ma dostęp do takich usług, a kto jest z nich wykluczony – i dlaczego,
- uwzględniamy formalne i nieformalne sposoby dzielenia się (np. podwożenie się wśród sąsiadów),
- współtworzymy narzędzia, które mają pomóc lokalnym decydentom i operatorom tworzyć i ewaluować sprawiedliwsze polityki transportowe.
W Polsce badania prowadzimy w aglomeracjach poznańskiej i górnośląsko-zagłębiowskiej, które są naszymi partnerami. Współpracujemy też z firmami Nextbike i Bolt. Używamy danych geograficznych (GIS), sondażowych oraz jakościowych (wywiady, spacery badawcze i warsztaty z udziałem mieszkańców, urzędników i dostawców usług).
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Driving Urban Transitions 2023, współfinansowanego przez Unię Europejską.