W dniach 12 i 13 października, Wydział Socjologii UAM gościć będzie dwóch profesorów: prof. John Eade z Roehampton University (Wielka Brytania) oraz dr Jarosław Kozak z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Pretekstem do wizyty są wspólne badania polskich wspólnot religijnych funkcjonujących w Wielkiej Brytanii. Zespół ten tworzą także pracownicy Wydziału Socjologii, profesorowie Jakub Isański i Marek Nowak. Wyniki tych badań ukazały się niedawno w czasopiśmie Review of Religious Research w artykule „The New Parochialism? Polish Migrant Catholic Parishes on the Path of Change”. W tekście tym analizowane są dane zebrane w polskich parafiach działających w Wielkiej Brytanii w kontekście form uczestnictwa i oczekiwań parafian w życiu religijnym i społeczno-kulturalnym polskich wspólnot poza granicami kraju.

W ramach pobytu zaproszonych gości odbędą się dwa wydarzenia, realizowane w formule hybrydowej na miejscu z możliwością uczestnictwa zdalnego przez platformę MS Teams: wykład prof. Eade w czwartek 12/10 o godz. 16.00-17.30 w s. 107 D Campusu Szamarzewo - tytuł wykładu to: "Comparing the Incomparable? Urbanisation, Migration and Religion in the Context of London and Lourdes", z wystąpieniami: „Structural Conflict in the Polish Migrant Community in the UK” Jarosława Kozaka, "Social mobility as a by-product of migration" Jakuba Isańskiego, "Anchoring vs. urban public policies as useful theoretical frameworks linking two perspectives: top down (structure) and bottom up (agency)" Marka Nowaka, oraz "The community life of migrants (not only Polish) and the functioning of ethnic minorities on the axis between ghettoization and integration" Johna Eade. Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja i będzie możliwość zadawania pytań w formule Q&A. Szczegóły dotyczące wykładu i seminarium, oraz linki do wydarzeń zamieszczono poniżej.

Plan spotkań:

12.10.2023, czwartek
16.00 - 17.30: Wydział Socjologii, s. 107D, wykład prof. Eade "Comparing the Incomparable? Urbanisation, Migration and Religion in the Context of London and Lourdes" (hybrid on-site/online event)

13.10.2023, piątek
9.00: podcast (prof. Kozak) „Samoorganizacja Polaków w Londynie z perspektywy polskich parafii”
10.30-12.00: seminarium naukowe, s. 107 D (hybrid on-site/online event): Religious communities - migrations - city. Does religious communities enhance integration processes (based on case studies from Lublin, Poznań and London)?

Program seminarium:

1. prof. Kozak, „Structural Conflict in the Polish Migrant Community in the UK”
  2. prof. Isański, „Social mobility as a by-product of migration”
  3. prof. Nowak, „Anchoring vs. urban public policies as useful theoretical frameworks linking two perspectives: top down (structure) and bottom up (agency)”
  4. prof. Eade: „Changing places: Migration and Institutional Religion in London's East End”
  5. Dyskusja, Q&A