Serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowym semestrze wydziałowe seminarium naukowe. Podczas seminarium prof. Marta Bucholc z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład pt. "Socjologia praw człowieka: neutralność, zaangażowanie i problemy metodologiczne". Seminarium odbędzie się 24 lutego o godzinie 10:00 w sali 107, budynek D.
Przenosząc teorie i doświadczenia badawcze z socjologii prawa w obszar badania praw człowieka, napotykamy na kilka poważnych problemów pojęciowych i kilka zasadniczych trudności praktycznych. W mojej prezentacji skoncentruję się na kwestiach metodologicznych związanych z socjologicznymi badaniami praw człowieka, które prowadzimy wraz z koleżankami i kolegami z zespołu projektu ERC Abortion Figurations. Wychodząc od pojęć neutralności i zaangażowania w ujęciu Norberta Eliasa, omówię trudności związane z socjologiczną konceptualizacją i operacjonalizacją praw człowieka, przedstawię krytyczną ocenę metod stosowanych w badaniach praw człowieka, następnie zaś przejdę do zagadnień etycznych. W konkluzji przedstawię powody, dla których badanie praw człowieka jest doskonałym polem do obserwacji skutków poznawczych, ale i etycznych neutralności i zaangażowania.
Marta Bucholc jest profesorką socjologii na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracuje od 2005 roku. Habilitowała się w dziedzinie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim w 2014 r., po uzyskaniu stopnia doktora socjologii (2006 r.) oraz tytułów magistra socjologii (2000 r.), filozofii (2003 r.) i prawa (2004 r.). Posiada również D.E.S.S. w dziedzinie prawa spółek uzyskany na Université de Poitiers (2004)
Marta Bucholc uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach badawczych. Jest kierowniczką projektu ERC Consolidator "Abortion Figurations: Using Human Rights to Change Abortion Law" (2022-2027). Kieruje finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki projektem SONATA BIS "Kształtowanie się habitusu narodowego a proces cywilizacyjny w Polsce po 1989 roku: A Figurational Approach" (2020-2025). Pełni również funkcję głównego badacza polskiego zespołu w projekcie Fundacji Volkswagena "Towards Illiberal Constitutionalism in East Central Europe: Historical Analysis, Comparative and Transnation al Perspectives" (2021-2025). Jest członkinią Rady Narodowego Centrum Nauki (od grudnia 2024 r.), Rady Naukowej Centrum Badawczego Historii Transformacji (RECET) na Uniwersytecie Wiedeńskim oraz Fellow Fundacji Norberta Eliasa w Amsterdamie. Odbyła stypendia i profesury wizytujące w instytucjach takich jak University of Cambridge; UC Louvain Saint-Louis Bruxelles; Uniwersytet w Grazu; Uniwersytet w Bonn; Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, Imre Kertesz Kolleg Jena, Uniwersytet w Monachium. Jej zainteresowania badawcze obejmują studia społeczno-prawne, teorię socjologiczną, prawa człowieka i socjologię wiedzy.
Wybrane publikacje:
- Dynamics of Gender Relations: Process-Sociological Perspectives, red. Stefanie Ernst, Valerie Dahl, Marta Bucholc. Palgrave Studies on Norbert Elias 2025 (ukaże się w maju 2025).
- Marta Bucholc, "Legal Governance of Abortion: Interdependencies and Centrifugal Forces in the Global Figuration of Human Rights", Historical Social Research 49.2/2024: 133-155.
- Marta Bucholc, Stephen Mennell "The Future and the Past of Historical Sociology: An Introduction". In: The Palgrave Handbook of the History of Human Sciences, red. D. McCallum, Palgrave Macmillan 2022, s. 561-582.