MoWiz (Monitoring wizyjny jako narzędzie przeciwdziałania przestępczości) - więcej informacji TUTAJ.
Ogólnopolskie badanie sąsiedztwa realizowane przez Fundację Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Instytutem Socjologii UAM na zlecenie firmy Amica S.A. Projekt przeprowadzany jest w oparciu o cztery techniki badawcze (1) desk research, (2) ankietę internetową, (3) wywiad kwestionariuszowy oraz (4) spacer badawczy w wybranych ośrodkach miejskich. Badanie zostanie zwieńczone raportem pod koniec lipca 2019.
Po sąsiedzku to projekt badawczy realizowany przez Instytut Socjologii UAM we współpracy z Amica SA. Intencją badaczy jest zdiagnozowanie współczesnego, w dużej mierze wielkoblokowego sąsiedztwa oraz odpowiedzenie na kilka szczegółowych pytań dotyczących związku typu zamieszkania (w wysokich blokach, niższych blokach) i specyfiki relacji sąsiedzkich. Projekt zainicjowała kampania społeczna realizowana obecnie przez Amica SA: Amica for others (więcej informacji TUTAJ), precyzyjniej zaś, zapotrzebowanie koncernu na dane społeczne. W ramach projektu Instytut Socjologii zrealizuje ze studentami badania na osiedlu Kopernika w Poznaniu. W teren wyjdzie blisko 50 studentów, realizując klasyczne badanie sondażowe oraz kilkadziesiąt spacerów badawczych i wywiadów pogłębionych z mieszkańcami. Młodzi badacze pojawią się na Kopernika na początku lipca. Do śledzenia rozwoju wypadków zapraszamy na nasz profil facebookowy (TUTAJ) oraz na naszą stronę internetową. Postaramy się być widoczni, niemniej mało uciążliwi. Koordynator badania: Marek Nowak (marek.nowak@amu.edu.pl).
Polskie Stowarzyszenie Szkół Pracy Socjalnej – realizacja wspólnych przedsięwzięć promujących pracę socjalną, wsparcie merytoryczne i organizacyjne konferencji naukowych naszego Instytutu. Zrealizowane projekty: III Tydzień Pracy Socjalnej w Poznaniu (kwiecień 2017) w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Pracy Socjalnej Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej.
Jack, Joseph and Morton Mandel School of Applied Social Sciences – coroczny pobyt studentów z USA w naszym Instytucie jest okazją do organizacji wspólnych sesji naukowych oraz zajęć dydaktycznych z udziałem wykładowców z Case Western Reserve University w Cleveland w Ohio. Zrealizowane projekty: coroczna wiosenna wizyta studentów z USA w Instytucie Socjologii.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu – wsparcie merytoryczne i organizacyjne konferencji naukowych naszego Instytutu, wymiana wiedzy o doświadczeń w realizacji projektów i badań społecznych. Przykłady zrealizowanych projektów: konferencja naukowa "Niepełnosprawność w socjologii - socjologia niepełnosprawności. Stan obecny i perspektywy rozwoju" (maj 2017), „Zaradność społeczna. Współczesne przejawy i ograniczenia” (listopad 2015).
Współpraca z organizacjami pozarządowymi – zajęcia praktyczne w placówkach prowadzonych przez poznańskie stowarzyszenia i fundacje, prowadzenie zajęć dydaktycznych i szkoleń dla studentów, współpraca w ramach przedmiotu „Obszary pracy socjalnej” – zajęcia dydaktyczne prowadzone przez przedstawicieli poznańskich organizacji pozarządowych.
Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży - wsparcie merytoryczne i organizacyjne konferencji naukowych naszego Instytutu, wymiana wiedzy w realizacji projektów i badań społecznych, wspólne organizowanie wizyt studentów z USA w Instytucie Socjologii.