Miejskie praktyki współdzielenia i gospodarowania w obiegu zamkniętym – projekt TransScale.
Pełny tytuł projektu: Scale-Up and Scale-Out Sharing Capacity for Sustainable Urban Transformation; acronym: TransScale, pełny tytuł projektu w języku polskim: Wertykalne i horyzontalne poszerzanie skal działania na rzecz zwiększania potencjału praktyk współdzielenia w procesie zrównoważonej miejskiej transformacji, (akronim: TransScale)
Opis: Projekt TransScale to realizowany w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. międzynarodowy projekt badawczy, prowadzony przez instytucje badawcze, podmioty publiczne oraz organizacje trzeciego sektora w czterech krajach: na Łotwie (lider projektu), w Norwegii, Danii i Polsce. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach konkursu DUT22 (nr umowy: F-DUT-2022-0269). Instytucją finansującą polską część przedsięwzięcia jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (nr umowy: DUT/2022/5/TransScale/2024). Uzyskane dofinansowanie wynosi 615 189,75 PLN.
TransScale koncentruje się na wyzwaniach środowiskowych stojących przed europejskimi miastami w wymiarze społecznym i gospodarczym. Projekt bada role i zdolności różnych interesariuszy, takich jak miasta/gminy, lokalne społeczności, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz organizacje pozarządowe, w zakresie zwiększania skali oddziaływania praktyk ‘gospodarki o obiegu zamkniętym’ (circular economy) i ‘gospodarki współdzielenia’ (sharing economy). W Polsce głównym przedmiotem badań są praktyki przeciwdziałania marnotrawieniu żywności, ze szczególnym uwzględnieniem działań związanych ze współdzieleniem żywności.
Kierownik polskiego zespołu: Przemysław Pluciński (Profil RG)
Pozostali członkowie zespołu badawczego: Mariusz Baranowski (Profil RG)
Strona internetowa projektu: TransScale
Strona konkursu: Driving Urban Transitions
Strona Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: NCBiR
Polityki protestu wokół zrównoważonej transformacji – projekt Trans4Demo
Pełny tytuł projektu: Contentious politics and democratic renewal in sustainability transitions (akronim: Trans4Demo)
Opis: Projekt Trans4Demo to międzynarodowy projekt badawczy realizowany w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r. w dziewięciu krajach. Projekt jest finansowany w ramach programu Horyzont Europa (nr umowy: 101178267). Wysokość dofinansowania wynosi 2 999 881,25 €.
Głównym celem Trans4Demo jest zbadanie roli i ewolucji różnych form „polityki sporu” wobec zrównoważonej transformacji i polityk klimatycznych, a także ich wpływu na demokrację. Projekt ma na celu opracowanie ram analitycznych uwzględniających znaczenie czasu — z naciskiem na kategorię pilności (urgency) — w celu lepszego zrozumienia bieżącego kryzysu demokracji oraz formułowania zaleceń politycznych służących jej ożywieniu. Z perspektywy empirycznej, stosując podejście mixed methods, skoncentrujemy się na: (1) zbadaniu i praktycznym zrozumieniu roli różnych oddolnych mobilizacji, zarówno wspierających, jak i przeciwstawiających się politykom środowiskowym i klimatycznym, (2) identyfikacji nowych przestrzeni konstruktywnego zaangażowania demokratycznego oraz (3) analizie roli zaufania w procesie demokratycznym. Wykorzystując wyniki badań empirycznych opracujemy (4) rekomendacje polityczne.
Liderem projektu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM). Projekt jest realizowany przez duże konsorcjum, które obejmuje łącznie 13 partnerów, w tym:
- Nordic Institute for Studies in Innovation, Research and Education (Norwegia)
- Linköpings Universitet (Szwecja)
- Institut für Ökologische Wirtschaftsforschung (Niemcy)
- Scuola Normale Superiore (Włochy)
- Rijksuniversiteit Groningen (Niderlandy)
- Roskilde Universitet (Dania)
- Hebrew University (Izrael)
- The Lisbon Council (Belgia)
- Miljøagentene (Norwegia)
- Rådet for Grøn Omstilling (Dania)
- Fundacja Nowej Wspólnoty (Polska)
- Israeli Energy Forum (Izrael)
Kierownik projektu, koordynator konsorcjum: Przemysław Pluciński (Profil RG)
Pozostali członkowie zespołu badawczego: Artur Lipiński (Profil RG), Marta Kosińska (Profil RG), Martyna Kusak (Google Scholar), Dominika Zajączkowska – asystentka.