Już od 10 lipca studentki i studenci Wydziału Socjologii im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ruszają w teren, żeby zrealizować autorskie badanie dotyczące funkcjonowania Rynku Jeżyckiego. Zebrane w ankietach, obserwacjach oraz  wywiadach informacje posłużą do przygotowania raportu, który zostanie udostępniony na naszej stronie internetowej po zakończeniu prac.

Badanie dotyczy powiązanych ze sobą dwóch zagadnień: (1) miejsca w rozumieniu geografii społecznej, jakim jest Rynek Jeżycki oraz (2) postaw związanych z poruszaniem się pieszo. Obydwa zagadnienia pozostają ze sobą w związku na gruncie praktyk społecznych mieszkańców Jeżyc oraz mieszkańców Poznania. Pierwsze zagadnienie nawiązuje do kwestii budowania tożsamości lokalnej wokół miejsc w miastach, gdzie przestrzenie publiczne i półpubliczne odgrywają niezwykle istotną rolę. Drugie dotyczy słabiej rozwijanego w polskich naukach społecznych zagadnienia poruszania się pieszo opisywanego w literaturze angielskojęzycznej przy pomocy pojęć: walkability ew. walk score. Poznańskie badanie będzie próbowało odpowiedzieć na pytanie o specyfikę Rynku Jeżyckiego jako obszaru/miejsca konstruowania tożsamości lokalnej i miejsca, do którego dociera się pieszo.

Koordynatorem ćwiczeń jest Prof. UAM dr hab. Marek Nowak (kontakt mailowy: marek.nowak@amu.edu.pl). Zachęcamy do wchodzenia w interakcje z młodymi badaczami, którzy zakończą prace w terenie 15 lipca.