Zapraszamy na kolejne wydziałowe seminarium naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 27 czerwca o godzinie 10:00. Podczas spotkania wystąpienia przedstawią prof. Jakub Isański, prof. Marek Nowak i dr Przemysław Pluciński.

Seminarium jest współorganizowane przez Zakład Studiów nad Dynamiką Społeczną. Odbędzie się w formie zdalnej w zespole Wydziału Socjologii na MS Teams. Link do spotkania: Seminarium wydziałowe 27 czerwca.

Jakub Isański, Marek Nowak „Społeczna recepcja i inkluzja ukraińskich uchodźców wojennych"

Przedmiotem wystąpienia będzie prezentacja wyników badania ankietowego zrealizowanego w kwietniu 2022 roku na próbie 523 Ukraińców przebywających na terenie Polski, Danii, Irlandii i Niemiec. Celem badania było zebranie informacji o potrzebach, obawach i planach uchodźców. Badanie zostało przygotowane przez polsko-ukraiński zespół, a skrócony raport dostępny jest na stronie Wydziału.

Przemysław Pluciński „Dynamika praktyk społecznych a wyzwania zielonej transformacji”

Przedmiotem wystąpienia będzie przedstawienie niedawno opublikowanego artykułu przeglądowego dotyczącego praktyk społecznych oraz ich powiązań z możliwościami „zielonej transformacji”. Na podstawie przeglądu zaproponowaliśmy ramy, które postrzegają praktyki życia codziennego związane z pracą, mieszkaniem, mobilnością, jedzeniem i rekreacją jako ściśle ze sobą powiązane. Założyliśmy przy tym, że zrównoważony rozwój nie może być osiągnięty wyłącznie poprzez udoskonalenia technologiczne lub zmiany w odosobnionych zachowaniach, ale wymaga kompleksowych interwencji, które uwzględniają interakcje pomiędzy praktykami. Prócz prezentacji kluczowych tez merytorycznych, istotną częścią wystąpienia będzie prezentacja doświadczeń związanych z genezą artykułu, pragmatyką jego pisania oraz procesem recenzyjnym i publikacyjnym.