Zapraszamy na kolejne wydziałowe seminarium naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 28 marca o godzinie 10:00. Wykłady zaprezentują dr Piotr Cichocki i dr Krzysztof Mączka.

Seminarium odbędzie się w zespole Wydziału Socjologii na MS Teams. Link do spotkania: seminarium wydziałowe - dr Piotr Cichocki, dr Krzysztof Mączka - 28 marca, godzina 10:00. Poniżej przedstawiamy abstrakty wystąpień.

Piotr Cichocki: Ilościowe podejście do danych tradycyjnie jakościowych: procedury uczenia maszynowego w analizie treści przekazów

Ilościowa analiza treści przekazów miała ograniczone zastosowania w tradycji badań socjologicznych, a zdecydowaną większość badań zorientowanych na analizę nieustrukturyzowanego tekstu prowadzono w paradygmacie jakościowym. Tradycyjny paradygmat analizy treści rzadko znajdował zastosowania do dużych korpusów tekstu. Na przestrzeni ostatniej dekady do coraz powszechniejszego użycia wchodzą metody analityczne oparte na inteligencji maszynowej, które pozwalają na sprawną analizę korpusów o jeszcze niedawno niewyobrażalnych rozmiarach. W ramach prezentacji przedstawione zostaną możliwości maszynowego czytania abstraktów artykułów naukowych przy użyciu procedur procesowania języka naturalnego (NLP) w powiązaniu zastosowaniem modeli tematycznych przy użyciu pewnego wariantu algorytmów latentnej alokacji Dirichlet (LDA). Wspomagane maszynowo trałowanie tekstu (text-mining) pozwala nie tylko na uwzględnianie wielkich zbiorów danych cyfrowych (Big Data), ale stawia też pod znakiem zapytania sens tradycyjnego rozróżnienia między ilościową i jakościową analizą treści.

Krzysztof Mączka: Narracje dotyczące wycinki drzew na terenie prywatnym. Porównawcze studium przypadku gminy miejskiej i wiejskiej z wykorzystaniem metody Q-deliberacji.

Stosunek do wycinki drzew dzieli Polaków. Badania opinii pokazują, że połowa popiera ograniczenia dotyczące wycinki drzew na terenach prywatnych, podczas gdy taka sama grupa chciałaby w tej sprawie mieć wolną rękę. Czy w przypadku drzew możliwy jest kompromis i co może podlegać społecznym negocjacjom? Tego problemu dotyczyło badanie z wykorzystaniem techniki Q-deliberacji (połączenia Q-metodologii oraz sondażu deliberatywnego), które przeprowadziliśmy z udziałem 80 mieszkańców w dwóch gminach (Nysie i Raciborzu) w ramach projektu iTre-es (https://itre-es.com/). Analizy wyników pokazały, że przed deliberacją narracje były podzielone głównie wokół pytania: Gdzie jest umiejscowione prawo do decydowania? Było to widoczne w obu gminach, ale szczególnie w gminie wiejskiej. Podział ten był ostry i prawdopodobnie związany z głęboko zinternalizowanymi wartościami. Z kolei po udziale w deliberacji narracje zmieniły się i były podzielone głównie wokół tego, jak zorganizować proces podejmowania decyzji.