Dr hab. Ryszard Necel i mgr Marta Zaremba otrzymali grant na relizację innowacji społecznej pt. "Edukacja do e-pomocy". Działania w ramach rojektu będą realizowane od kwietnia do listopada br. we współpracy z szeroką grupę metodyków, nauczycieli akademickich, ekspertów oraz pracowników środowiskowych instytucji pomocy.

Wypracowane w ramach projektu efekty pozwolą studentom edukować się do nowych wyzwań  i problemów, jakie stawia przed nimi praca zdalna w kontekście realizacji ról pracownika socjalnego, opiekuna, terapeuty, asystenta, etc. W ramach projektu opracowany zostanie kurs e-learningowy na temat standardów e-pracy socjalnej i terapeutycznej, podręcznik do metodyki e-pomagania, a także zostaną przeprowadzone dla naszych sosób studiujących szkolenia metodą dramy.

Grant został przyznany w projekcie pn. POPOJUTRZE 2.0 - KSZTAŁCENIE w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Oś Priorytetowa IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa Działanie 4.1 Innowacje społeczne POWR.04.01.00-00-I108/19.

Gratulujemy!

Poniżej skrócony opis projektu.

Problem na jaki ma odpowiadać rozwiązanie to po pierwsze brak wystarczających kwalifikacji i kompetencji wśród pracowników instytucji wsparcia społecznego (pracowników socjalnych, opiekunów, terapeutów, etc.) w zakresie udzielania profesjonalnej pomocy i wsparcia (poradnictwo, aktywizacja społeczna, wsparcie emocjonalne) z wykorzystaniem nowych technologii teleinformacyjnych w sytuacji ograniczonych kontaktów bezpośrednich.

Po drugie, rozwiązanie odpowiada na lukę w kształceniu formalnym służb społecznych, którzy w toku studiów nie są przygotowywani do pracy zdalnej z osobami o szczególnych potrzebach społecznych. W ramach projektu zostanie wypracowany innowacyjny model kształcenia.

Po trzecie, innowacja odpowiada na społecznie istotną potrzebę opracowania planów wsparcia i pomocy na wypadek kolejnej sytuacji kryzysowej dostosowanych do specyfiki pracy socjalnej i świadczonej opieki w sytuacji pandemii.

Wartością dodaną projektu jest to, że pozwoli on w sposób bardziej efektywny przeciwdziałać poczuciu osamotnienia osób wcześniej korzystających z usług aktywizacji instytucji opieki, a które w dobie pandemii nie mogą korzystać ze wsparcia lub zakres pomocy jest bardzo ograniczony.

W ramach innowacji powstaną następujące produkty: 1) metodyka pracy socjalnej w sytuacji konieczności zachowania dystansu społecznego; 2) kurs e-learningowy na platformie moodle; 3) „narzędziownik” – baza informacji na temat możliwych do wykorzystania narzędzi do pracy zdalnej.

Efektywność zaproponowanych w ramach projektu działań zamierzamy sprawdzić poprzez metodyczne zbieranie opinii i preferencji  odbiorców i użytkowników rozwiązania na każdym etapie tworzenia innowacyjnego rozwiązania oraz poprzez testowanie wypracowanej metodyki szkolenia poprzez dramę.