Poniżej przedstawiamy szereg aktualnie realizowanych działań pomocowych na rzecz Ukrainy i osób osób doświadczających trudności w związku z wojną.

W odpowiedzi na apel Pani Rektor zwracamy się z prośbą o włączenie się na zasadach wolontariatu w działalność różnych jednostek organizacyjnych odpowiedzialnych za świadczenie pomocy dla uchodźców przybywających na teren województwa wielkopolskiego. Apel skierowany jest w głównej mierze do osób studiujących pracę socjalną, ale może dotyczyć również studentek i studentów innych kierunków, jak również osób pracujących na Uniwersytecie.

Deklaracje pomocy można zgłaszać za pośrednictwem formularza: Wolontariat dla wojewody wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje znajdują się w apelu JM Rektor: Komunikat dotyczący wolontariatu

Informujemy także, że UAM uruchomił numer konta, na które można wpłacać datki na pomoc celową dla uchodźców z Ukrainy. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: Zbiórka funduszy na rzecz Ukrainy

Zachęcamy również do zapoznania się z Listem solidarności Wydziału Socjologii UAM ze społecznością socjologiczną Ukrainy.

Zwracamy również uwagę, że codziennie na poznański Dworzec Główny przyjeżdżają pociągi z Przemyśla przywożące setki osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Te osoby to głównie kobiety z dziećmi, często bardzo małymi. Wszyscy potrzebują pomocy: we wskazaniu drogi do punktu recepcyjnego na Targach, do punktu informacyjnego w hali głównej dworca, w niesieniu walizki lub wózka z dzieckiem. Na dworcu w Poznaniu, zwłaszcza po godzinie 22, brakuje osób, które taką drobną pomoc mogłyby nieść. Dlatego zwracamy uwagę również na możliwość udzielania takiej pomocy na dworcu Poznań Główny. Warto też pytać obecnych tam wolontariuszy, gdzie ta pomoc jest najbardziej potrzebna.

W Poznaniu działają liczne punkty wsparcia rzeczowego skierowanego do uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Wolontariuszy potrzebują m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie (Hala nr 4), Ratajczaka 20 – Pomoc rzeczowa dla obywateli Ukrainypunkt noclegowy w hali Arena, magazyn stowarzyszenia Warto Razem na ul. Wieruszowskiej 12/16 czy Inkubator Kultury - Pireus. Polecamy także miejską wyszukiwarkę ofert wolontariatu. W większości tych miejsc wystarczy przyjść i pomóc, bez wcześniejszego zgłaszania swojej obecności.