Zapraszamy na kolejne wydziałowe seminarium naukowe, które odbędzie się w poniedziałek 14 lutego o godzinie 10:00. Dr Marta Zawodna-Stephan wygłosi referat pt. „Necrocommunitas: Studium obozów koncentracyjnych w fazie przejściowej”. Seminarium odbędzie się w formie zdalnej w zespole Wydziału Socjologii na MS Teams: Seminarium wydziałowe 14 lutego, godzina 10:00.

Wystąpienie zatytułowane „Necrocommunitas: Studium obozów koncentracyjnych w fazie przejściowej” zostanie poświęcone prezentacji założeń grantu o tym samym tytule (NCN, Sonata 14, 2018/31/D/HS3/00379). Celem projektu jest opisanie i analiza funkcjonowania nazistowskich obozów koncentracyjnych (bądź wybranych stref w ich obrębie) w okresie przejściowym (krótko przed wyzwoleniem i w pierwszych dniach po nim) oraz mechanizmów wchodzenia w fazę przejściową i wychodzenia z niej. W projekcie chodzi o zrozumienie funkcjonowania społeczności obozowej w momencie zanikania struktury społecznej powstałej tam wcześniej. Taki rodzaj wspólnoty (nieustrukturyzowanej bądź ze strukturą szczątkową) antropolog Victor Turner nazywa communitas.Przedrostek necro (gr. nekrós, czyli martwy) dodany w nazwie projektu ma pokazać, że oprócz wycieńczonych więźniów najważniejszymi uczestnikami obozowego świata w fazie przejściowej były martwe ciała, a bardzo wysoka śmiertelność determinowała wówczas wszystkie obszary obozowego życia. Zjawisko necrocommunitas badam na przykładzie obozów koncentracyjnych wyzwolonych dopiero pod koniec wojny, czyli Buchenwaldu, Bergen-Belsen i Dachau. Z powodu zmian w działaniu systemu obozowego w latach 1944-1945 (m.in. ewakuacja części obozów, przeludnienie, tworzenie stref śmierci) są one najodpowiedniejszymi miejscami, aby opisać ten fenomen. W wystąpieniu zostaną zaprezentowane założenia projekt oraz kilka wniosków wstępnych. Skrócony opis grantu jest dostępny na stronie Narodowego Centrum Nauki: https://projekty.ncn.gov.pl/opisy/424610-pl.pdf.

Dr Marta Zawodna-Stephan – historyczka i socjolożka, pracująca na Wydziale Socjologii UAM, autorka rozprawy doktorskiej poświęconej sposobom postępowania ze szczątkami ludzkimi po ludobójstwie ze szczególnym uwzględnieniem terenów poobozowych Auschwitz i Kulmhof; stypendystka Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN oraz European Holocaust Research Infrastructure; od lipca 2019 kierowniczka projektu „Necrocommunitas: Studium obozów koncentracyjnych w fazie przejściowej”; autorka artykułów poświęconych materialności Zagłady, wojennej i powojennej historii nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady oraz sposobom postępowania ze szczątkami ludzkimi w tych miejscach.