20 czerwca 2024 r. na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu miało miejsce seminarium naukowe „Wyzwania i możliwości profesjonalnego rozwoju pracy socjalnej”, zorganizowane przez Zakład Badań Problemów społecznych i Pracy Socjalnej oraz Sekcję Pracy Socjalnej PTS. W organizację seminarium włączyło się także Studenckie Koło Naukowe Pracy Socjalnej UAM.

Patronat honorowy nad seminarium objęli prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym, kierujący Szkołą Nauk Społecznych UAM prof. dr hab. Zbyszko Melosik oraz prorektor ds. studenckich i kształcenia UAM prof. dr hab. Joanna Wójcik.

W I części seminarium swoje badania empiryczne prezentowali młodzi naukowcy, którzy wzięli udział w kolejnej odsłonie cyklu organizowanego przez Sekcję Pracy Socjalnej PTS, pt.: „Warto posłuchać doktora. Naukowo-badawcze inspiracje dla pracy socjalnej”.

W części II seminarium pt.: „Przyszłość pracy socjalnej: adaptacja, kryzys, optymalizacja. Głos wobec problemów rekrutacyjnych na studia i wobec braku profesjonalistów pracy socjalnej”, zaproszeni z całej Polski badacze i wybitni przedstawiciele akademickiej pracy socjalnej prowadzili dyskusję na temat kondycji pracy socjalnej, trudności, które dotykają ważnego społecznie zawodu oraz możliwości wsparcia pracowników socjalnych w czasach dotkliwych kryzysów.

Seminarium było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, refleksji nad statusem zawodu pracownika socjalnego, a przede wszystkim przestrzenią spotkania i dialogu osób zaangażowanych we wzmacnianie prestiżu tej profesji.

Program seminarium: Wyzwania i możliwości profesjonalnego rozwoju pracy socjalnej

Seminarium IMG 9521

Seminarium IMG 9526