Od 24 lutego br. jesteśmy świadkami brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Stała się ona przyczyną śmierci i cierpienia wielu niewinnych osób.

Wojna wpływa niszczycielsko również na świat akademicki. 2 marca zniszczone zostały niektóre z budynków będących siedzibą Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Karazina. Z uczelnią tą nasz Uniwersytet ma podpisaną umowę bilateralną dotyczącą m.in. wymiany studenckiej.

Władze i Społeczność Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od początku wojny wyrażają swoją solidarność z Narodem Ukraińskim i oferują pomoc dla osób doświadczających trudności w związku z działaniami wojennymi. W szczególności solidaryzujemy się z naszymi Koleżankami i Kolegami ze środowiska ukraińskiej socjologii. Jesteśmy przerażeni tym, jak przemoc i wojna niszczą działalność akademicką, w tym również siedziby ukraińskich uczelni.

W geście solidarności podpisujemy List ukraińskich socjologów do międzynarodowej społeczności socjologicznej w związku z wojną Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie. List jest dostępny na stronie: Address of Ukrainian sociologists to the international sociological community regarding the war of the Russian Federation against Ukraine

Zespół Dziekański
Wydziału Socjologii