Szanowni Państwo,

Pracowniczki i Pracownicy, Studentki i Studenci, Doktorantki i Doktoranci Wydziału Socjologii.

Od kilku dni w całej Polsce, w tym w Poznaniu, odbywają się masowe protesty i demonstracje. Na jutro, środę 28 października, zaplanowany został ogólnopolski strajk kobiet. Do zespołu dziekańskiego docierają liczne sygnały od członkiń i członków społeczności naszego Wydziału o chęci uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Wspieranie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym traktuję jako element kompetencji, w które wyposażają studia na naszym Wydziale. Jako socjologia mamy szczególne zobowiązania wobec społeczności, w której żyjemy. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie stajemy się uczestnikami publicznej debaty. Szczególnie w kontekście tematów, które są fundamentalne dla wielu z nas. Wierzę, że środowisko socjologiczne może stać się inicjatorem takiej debaty.
Jednocześnie obowiązkiem władz dziekańskich jest zapewnienie ciągłości kształcenia. Dlatego chcę poprosić wszystkich Państwa o wzajemne zrozumienie w tym czasie.

Do Państwa wykładowców zwracam się z prośbą o niewyciąganie konsekwencji wobec osób nieobecnych podczas zaplanowanych na środę zajęć dydaktycznych. Proszę też o zapewnienie takim osobom możliwości uzupełnienia w innym terminie treści i efektów kształcenia omawianych podczas środowych zajęć.
Dotyczy to również tych sytuacji, w których planują Państwo uczestnictwo w strajku. W takim przypadku zobowiązuję Państwa do poinformowania uczestniczki i uczestników środowych zajęć o tym, że nie odbędą się one, a także do uzgodnienia dogodnej dla wszystkich formy odrobienia zajęć bądź uzupełnienia zaległości.

Państwa studentki i studentów planujących uczestnictwo w środowym strajku i manifestacjach proszę o zwrócenie się do wykładowców z prośbą o uzupełnienie materiału powstałego w wyniku nieobecności.
Zachęcam również do zapoznania się ze stanowiskiem Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Do wszystkich Państwa apeluję o rozwagę, zachowanie wzajemnego szacunku i stosowanie pokojowych form debaty - pomimo niekiedy rozgorzałych emocji. Jest to szczególnie ważne również w kontekście panującej pandemii.
Dbajmy o siebie nawzajem i odpowiedzialnie troszczmy się o dziejące się dookoła nas życie społeczne, którego jesteśmy uczestniczkami i uczestnikami.

Prof. UAM dr hab. Aldona Żurek
Dziekan Wydziału Socjologii UAM