Zakład Badań Problemów Społecznych i Pracy Socjalnej został utworzony w 2000 roku. Badania empiryczne realizowane w zakładzie skupiają się na analizie problemów społecznych, możliwości ich rozwiązywania, ograniczania ich negatywnych skutków a także przeciwdziałania im, między innymi w ramach pracy socjalnej i polityki społecznej. Członkowie zakładu posiadają wykształcenie zdobyte na wielu kierunkach studiów – socjologii, pracy socjalnej, polityki społecznej, psychologii, pedagogiki, antropologii, zdrowia publicznego.
Obszary prowadzonych badań:
- socjologia problemów społecznych, praca socjalna, pomoc społeczna, polityka społeczna, innowacje w polityce społecznej, zawody pomocowe, ekonomia społeczna, pedagogika społeczna,
- prawa społeczne, aktywność obywatelska, sfera publiczna,
- problemy usług społecznych i systemu wsparcia instytucjonalnego osób zależnych,
- marginalizacja i wykluczenie społeczne, ubóstwo i kultura ubóstwa, bezdomność, mieszkalnictwo socjalne,
- socjologia starości, socjologia zdrowia i choroby, socjologia niepełnosprawności,
- sieroctwo społeczne, funkcjonowanie rodzin migracyjnych, eurosieroctwo, migracje (transnarodowość),
- doświadczanie czasu, samotność i poczucie osamotnienia, komunikacja międzypokoleniowa,
- niepewność społeczna, zaradność jednostkowa i społeczna,
- status i oblicza mediacji, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemowych i spornych, narzędzia budowania porozumienia i procedur interwencji o charakterze niewładczym.
Relacje z otoczeniem
Wyróżnia nas wieloletnia współpraca z wieloma instytucjami pomocy społecznej, co pozwala na wzajemne dzielenie się wiedzą i prowadzenie badań w obszarze aktualnych problemów społecznych, pomocy społecznej i pracy socjalnej.