W roku akademickim 2022/2023 odbędzie się czwarta edycja Seminariów Otwartych organizowanych przez Zakład Teorii i Badań Praktyk Społecznych działający na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podstawowym celem spotkań jest umożliwienie dzielenia się wiedzą na temat współczesnych fenomenów społecznych oraz różnorodnych wyzwań (badawczych, praktycznych i etycznych) stwarzanych przez ich pojawienie się oraz obecność. Zależy nam na tym, by rozmowie na ich temat towarzyszyła żywa dyskusja, dlatego też Seminarium jest otwarte dla każdego, kto chce w nim uczestniczyć. Nie zamykamy się też na jakąkolwiek dziedzinę nauki, pod warunkiem, że zajmuje się ona badaniem i urefleksyjnianiem świata społecznego. Otwartość ta dotyczy również problematyki poruszanej w trakcie spotkań.

Tegoroczną edycję chcielibyśmy poświęcić prezentacjom badań wykorzystujących jako swoją podstawę teorie praktyk lub takich, które nakierowane są na analizowanie różnorodnych praktyk społecznych. Z jednej strony zależy nam na prezentacji wartościowych przedsięwzięć badawczych, dotykających istotnych kwestii społecznych, z drugiej zaś strony na refleksji nad możliwościami i ograniczeniami, jakie niesie za sobą badanie praktyk społecznych oraz wykorzystywanie w badaniach teorii praktyk. Te ostatnie, rozwijając się w ostatnich trzech dekadach w sposób niezwykle dynamiczny, weszły w fazę dojrzałą, stając się pełnoprawną propozycją teoretyczną i metodologiczną. Daje to możliwość zastanawiania się nad tym, jakie ich elementy stwarzają problemy i są kłopotliwe jako podstawa badań, ale też do propagowania wartościowych rozwiązań metodologicznych i dzielenia się wiedzą wywiedzioną wprost z doświadczeń terenowych. Tego typu refleksji chcielibyśmy właśnie poświecić tegoroczną edycję Seminariów Otwartych.

Terminarz spotkań:

• 12.01.2023: Marlyne Sahakian (University of Geneva) - więcej informacji
  • 26.01.2023: Elizabeth Shove (Lancaster University)
  • 09.03.2023:  Andrzej Bukowski, Ewa Kopczynska, Natalia Martini (Laboratorium Praktyk Społecznych - Uniwersytet Jagielloński)
  • 23.03.2023: Katarzyna Gawlicz (Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wrocław)
  • 20.04.2023: Małgorzata Sikorska (Uniwersytet Warszawski)
  • 18.05.2023: Davide Nicolini (The University of Warwick, Warwick Business School), Deborah Giustini (Katholieke Universiteit Leuven / The University of Manchester)

Spotkania będą odbywały się w formie hybrydowej, o szczegółach będziemy informowali przed poszczególnymi seminariami.