W wydawnictwie Routledge ukazała się książka Macieja Frąckowiaka „Photography as Social Transformation. How the Idea of Change Helps Us to Understand the Taking, Sharing, and Debating of Images”. Praca umiejscawia praktyki fotograficzne w kontekście współczesnej refleksji socjologicznej. Analizuje, w jaki sposób fotografia wpływa na porządek społeczny i go kształtuje w epoce mediów społecznościowych, a także proponuje ramy metodologiczne do badania przemian, ukazując formy, jakie może przybierać ten proces, oraz konteksty, w których zachodzi.
Transformacja wywoływana przez fotografię jest w książce konceptualizowana w oparciu o teorię aktora-sieci, co umożliwia jej skuteczne badanie w kontekście globalizacji oraz szybkiego rozpowszechniania się urządzeń mobilnych. Wychodząc poza analizę samych obrazów, Maciej Frąckowiak bada rytuały i urządzenia wykorzystywane do ich tworzenia, sieci, w których krążą, rozmowy na ich temat oraz instytucjonalne próby regulowania ich treści. Fotografia nie jest tu tylko „martwym papierem”, plikiem cyfrowym czy wizualną reprezentacją — książka pokazuje, że fotografia to złożone zjawisko społeczne, sprawcze i zdolne do wywoływania zmian.
Jak informuje wydawca, oferując studia przypadków z różnych części świata i czerpiąc z szerokiego wachlarza źródeł — ze szczególnym uwzględnieniem doniesień medialnych z źródeł specjalistycznych i popularnych — książka przeznaczona dla studentów i badaczy socjologii mediów, socjologii wizualnej, metod fotograficznych w badaniach, komunikacji i mediów, studiów kulturowych oraz teorii fotografii.
Na okładce zdjęcie Adriana Wykroty (UAM) z serii „What a Beautiful Disaster”.
Książka jest uzupełnioną i zaktualizowaną wersją polskiego wydania, które ukazało się w serii Horyzonty Nowoczesności Wydawnictwa Universitas pod tytułem "Obrazy, co mogą. Studium przeobrażania świata przez fotografię" (2022). Tłumaczenie książki na język angielski zostało dofinansowe ze środków ID-UB (Institute for Advanced Studies in Social Sciences and Humanities). Ze spisem treści i fragmentami książki można się zapoznać na stronie wydawcy: Photography as Social Transformation