W piątek 17.05.19 w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zatytułowana „Co w Archiwum?”. Z jednej strony była ona próbą podsumowania tego, co udało się nam zrobić przez ostatnie pięć lat w ramach Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. Z drugiej strony zaś podsumowanie to wykorzystaliśmy jako pretekst do porozmawiania o trzech istotnych wątkach związanych z naszą aktywnością: archiwach społecznych, badaniach codzienności oraz o analizach pewnego szczególnego aspektu tej ostatniej, a więc o gościnności.

Obrady odbywające się w ramach konferencji podzieliśmy na sesje. Pierwszą z nich poświęcimy archiwom społecznym oraz tym gromadzącym dane z badań społecznych. W tej części konferencji wysłuchaliśmy wystąpień dr Filipa Schmidta z Instytutu Socjologii UAM, Katarzyny Ziętal z Ośrodka Karta oraz dr Wojciecha Woźniaka (naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych w latach 2016-2018). W drugiej sesji, poświęconej badaniom gościnności usłyszeliśmy wystąpienie dr Marty Skowrońskiej oraz Katarzyny Chajbos z Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu, prezentujące najważniejsze wnioski z badań nad gościnnością prowadzonych w ramach naszego grantu. Komentarzem na ich temat podzieli się dr Adam Pisarek z Uniwersytetu Śląskiego oraz prof. Doroty Rancew-Sikory reprezentująca Uniwersytet Gdański. Ostatnia i trzecia część naszej konferencji poświęcona była badaniom codzienności w Polsce. Rozpoczęło ją wystąpienie dr Marty Zawodnej-Stephan oraz dr Bogumiły Mateji-Jaworskiej z Instytutu Socjologii UAM, prezentujące najważniejsze ustalenia poczynione w ich książce poświęconej rekonstrukcji tradycji badań codzienności w Polsce. Po nim usłyszymy wystąpienie dr Dobrochny Kałwy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz wystąpienie prof. Rafała Drozdowskiego z Instytutu Socjologii UAM.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie, udział w dyskusjach i rozmowach!